Ridefysioterapi gir økt livskvalitet til rytterne
Vinteren 2020 gjennomførte Prospera en anonym brukerundersøkelse om ridefysioterapien på Hjørgunn. 95 personer svarte. Resultatene fortalte om mestring, bedre funksjon og økt livskvalitet – og om et tilbud med stor betydning i hverdagen.
Fra småbruk til rehabiliteringssenter
Det var i sin tid et småbruk på fem mål – Hjørgunn Gård, som i 1981 ble gitt i gave til Sanitetskvinnene i Østfold. Siden den tid hadde gården vokst til et rehabiliteringssenter for mennesker med særskilte behov, både av medisinsk og sosial art.
Gården har i alle år hatt sin ledestjerne å jobbe mot: en visjon om å gi økt livskvalitet til enkeltmennesket via mestring, arbeidstrening og omgang med dyr.
I 2020 ga brukerundersøkelsen fra Prospera et bilde av hva ridefysioterapien betydde for rytterne og menneskene rundt dem.
Hva rytterne og de rundt dem fortalte
På tidspunktet for artikkelen hadde Hjørgunn tilbudt ridefysioterapi i om lag 40 år. Den opprinnelige teksten oppga at 180 ryttere benyttet tilbudet hver uke.
Respondentene tok stilling til endringer i blant annet balanse, bevegelse og koordinasjon, konsentrasjon, fysisk styrke, mestring, relasjon til andre, sosial tilpasning og generell livskvalitet.
Blant dem som kunne ta stilling til endringene, oppga 76 prosent bedring i følelsen av mestring og 72 prosent bedring i generell livskvalitet. Blant dem som kunne ta stilling til spørsmålet, mente mer enn 90 prosent at tilbudet ved Hjørgunn hadde hatt betydning for endringene som hadde skjedd.
Stemmer fra undersøkelsen
Rapporten gjengir flere anonyme kommentarer om hvilken betydning tilbudet hadde:
«Hadde hun ikke hatt Hjørgunn, så hadde hun ikke hatt noen aktiviteter i løpet av uka. Hva slags liv er det?»
«Min angst/usikkerhet ble møtt så vennlig og med respekt da jeg kom hit.»
«Fortsatt litt sjenert, snakker ikke mye med folk med en gang osv. Men – tør nå å tulle med folk, og snakker med folk jeg ikke kjenner. Gleder meg til å stå opp og dra til Hjørgunn.»
«Har alltid hatt problemer med skolen, men på fredagen kommer belønningen – da får jeg ri.»
«Han får pushet seg og prøvd ting som for han er litt skummelt.»
«Takk for at Hjørgunn finnes.»
Tallene beskriver 2020
Undersøkelsen og tallene i denne artikkelen beskriver situasjonen i 2020. For dagens tilbud, tider og praktisk informasjon, se den oppdaterte siden om ridefysioterapi.



